کانال تلگرام

 
 

تبلیغات در کانون

 
 

09108361063

 
     
     
     
     
     
     

 
       

خرید هواپیمای جدید

 
 

حمل و نقل هوایی و بالاخص مسافربری مهمترین واحد جابجایی مسافران در هر کشور پیشرفته و یا در حال پیشرفت می باشد. خطوط و شرکتهای هوایی و تعدد آنها نشانه بارزی از میزان گرایش و نیاز به ناوگان هوایی و مسافربری است و این ناوگان به نسبت جمعیت و نیز شرایط اقلیمی و وسعت کشور متغیر بوده و با رشد جمعیت تقویت آن را می طلبد.
در شرایط عادی هواپیماهای مسافربری در طی چند سال استانداردی نیاز به ترمیم و نو شدن دارند و علاوه بر اینکه با افزایش جمعیت با افزایش درخواست سفر روبرو و تعداد آن نیز افزایش خواهد یافت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی جمعیت ایران از 32 میلیون نفر تجاوز کرد و رشد جمعیت تا سال 95 به حدود 80 میلیون نفر رسید و با توجه به اینکه افزایش جمعیت نیاز به خدمات مسافربری هوایی بیشتری می طلبید شرکت های بیشتری در این زمینه فعال شدند ولی مشکل اساسی تهیه هواپیما بود که بدلیل عناد غرب با دولت و ملت ایران تحریم های ناجوانمردانه علیه ایران باعث عدم امکان خرید هواپیما در سطح بین المللی گردید و ایران مجبور به اجاره هواپیما شد تا بتواند نیاز پروازی را برطرف نماید.
توافق هسته ای ایران با گروه 5+1 باعث رفع تحریم ها از جمله برداشته شدن موانع در خرید هواپیما گردید اما این روند هم با اما و اگرها و سنگ اندازیهای آمریکا روبرو شد تا اینکه بالاخره غرب مجبور به تسلیم در مقابل خواسته ایران گردید.
در این صفحه روند خرید هواپیما از شرکت های مورد نظر ایران پیگیری و اخبار مربوطه از نظر کمی و کیفی به نظرتان خواهد رسید.

 
       

اطلاعات خرید و ورود هواپیمای مسافربری جدید

 
 

پس از توافق پر فراز و نشیب برجام ایران در اول روزهای اجرایی شدن آن از دوره تحریم طاقت فرسای طولانی خارج و طبیعتا مسئولان به دنبال جبران خسارات ناشی از آن شدند. یکی از مهمترین مراکز احیاء صنعت حمل و نقل و خصوصا ناوگان مسافربری هوایی بود که تولید کنندگان آن کشورهای فرانسه و آمریکا با تحریم خود ضربه سنگینی به آن زده بودند و ایران به ناچار در بسیاری از مسیرها خطوط هوایی خارجی را بکار می گرفت این مسیرها که عموما خارج از کشور بود سود سرشاری را عاید آنها می نمود و در نهایت ذخایر ارزی را مصرف و به اقتصاد کشور ضربه وارد می نمود.
بدون هیچگونه پرداخت به شرایط ایجاد شده توسط آمریکا برای جلوگیری از خرید هواپیمای مسافرتی به چگونگی قراردادهای فی مابین شرکتهایی که ایران قصد خرید داشت می پردازیم و در نهایت به چگونگی و میزان خرید در قرارداد خواهیم رسید.

تصمیم اولین میزان خرید از ایرباس
در جریان اطلاعات اعلامی از طرف کارگروه مربوطه قرار بود 114 فروند هواپیمای ایرباس A320   A321  A380 از شرکت ایرباس فرانسه خریداری شود که این تعداد گمان می رود بدلیل عدم همکاری شرکت بوئینگ اتخاذ گردید و با وجود سنگ اندازی های شرکت بوئینگ این قرارداد به مرحله امضاء نزدیک می شد.
در نهایت در سفارش خرید ایران مدل A380 حذف گردید و به 100 فروند تنزل یافت. شرکت ایرباس ساخت هواپیماهای مورد سفارش ایران را آغاز نمود. گرچه قرارداد خرید 100 فروند هواپیما در سال 95 و قبل از سال نو 2017 امضاء شد ولی طرف مقابل تولید را آغاز نموده بود.

تصمبم بوئینگ برای عقب نماندن از بازار ایران
قراداد ایرباس و بوئینگ در فاصله نزدیکی به امضاء رسید و مشخص است که علت تاخیر امضای قرارداد ایرباس فشارهای وارده آمریکا برای رسیدن به یک توافق داخلی برای فروش محصولات خود به ایران بوده است و در نهایت بوئینگ نیز که در ابتدای موضوع از فروش امتناع و خوداری می کرد برای حفظ شرکت خود نیازمند فروش بود و به همین دلیل با ایران پای میز مذاکره نشست و در نهایت قرارداد فروش 80 فروند هواپیما از انواع آن بین دو شرکت ایران ایر و بوئینگ منعقد گردید که طی 10 سال این 80 فروند به ایران تحویل گردد.

خرید هواپیمای سبک ATR از شرکت ایتالیایی
هواپیماهای سبک ATR با ظرفیت کمتر از 90 نفر در مسیرهای کوتاه و کم مسافر قابل استفاده بوده و این هواپیما که با همکاری فرانسه و ایتالیا تولید می شود دارای قابلیت پروازی مناسبی در مسیرهای داخلی می باشد.
در مرحله اول ایران قرارداد خرید 20 فروند از این نوع هواپیما را منعقد نموده که امکان افزایش سفارش در آن درج گردیده است. هواپیمای مورد نظر توان برطرف نمودن نیازهای داخلی در مسیرهای کوتاه و یا کم مسافر را داشته و از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

 
 
       

اطلاعات خرید و ورود هواپیمای مسافربری جدید

 
 

اولین ایرباس در حال ورود به ایران
مراسم تحویل اولین ایرباس خریداری شده در فرانسه که مدیر عامل هواپیمایی ایران هما ضمن حضور در مراسم درحال سخرانی می باشد. این هواپیما اولین هواپیمایی است که از سری خریداری شده از شرکت ایرباس در حال تحویل می باشد.
به گفته منابع آگاه این هواپیمای A321 توسط خلبانان ایرانی از فرانسه به مقصد ایران به پرواز در آمده و در روز پنجشنبه 23 دی ماه وارد ایران خواهد شد.