گرم کردن چادر مسافرتی

گرم ماندن در چادر مسافرتی

بهترین چادر مسافرتی

لوازم سفر با چادر مسافرتی

سفر با چادر مسافرتی

در خرید چادر مسافرتی به تمام اصول و قوانین استاندارد باید دقت کافی کرد تا در زمان استفاده دچار مشکلات و خطرات جانی نشویم

 

کانون جغرافی ایران

 

کانون جاذبه ایران

 

کانون تصویر ایران

 

کانون هنر ایران

 

کانون خبر ایران

 

کانون تفریح ایران

 

کانون سفر ایران

 

کانون تور ایران

 
 

ارتباط با کانون

 

معرفی چادر مسافرتی

راهنمای خرید چادر

خرید چادر مسافرتی

 
 

درباره کانون گردشگران

 
 

کانال تلگرام کانون

 
 

تبلیغات در کانون

 
 

09108361063

 
 

روابط عمومی 09216383755

 
 

در خرید چادر مسافرتی هم مانند بسیاری از کالاهایی که در اطراف ما وجود دارد دارای تنوع بسیاری است اما این تنوع به دلیل زمان ساخت و تولید نیست بیشتر به دلیل تفاوت در نوع مصرف و زمان استفاده است. هر چادر مسافرتی بسته به نوع آب و هوا و مکان مصرف دارای امکانات مختلف بوده و در شرایط متناسب کاربرد خواهد داشت و خرید آن می بایست تابع توجه به همه این موارد باشد.
هیچگاه نبایست خرید چادر مسافرتی را بصورت سلیقه ای و ظاهری انجام داد البته زیبایی یک چادر مسافرتی موردی است که می توان در نظر گرفت ولی به عنوان یکی از ارکان خرید آن نباید لحاظ کرد. در خرید چادر مسافرتی در وحله اول به نوع جنس و دوخت آن دقیق شده و ساختار برپایی و وزن چادر و حجمی که هنگام باز نشده اشغال می کند را در نظر گرفت. همه خوب می دانیم چادر مسافرتی بدون تیرک و یا عوامل نگه دارنده وجود ندارد پس به ساختار تیرک بندی و مهار چادر مسافرتی نیز به عنوان دیگر اصول خرید می باید توجه شود.
باید به این نکته توجه کامل کرد که تحت هیچ شرایطی وسیله مهمی مانند چادر مسافرتی را نمی توان از کنار جاده و یا از مکانهایی که قابل اعتماد نیستند خرید کرد. این وسیله عاملی است برای حفظ شما از گزند بسیاری از عوامل مزاحم در سفرهای برون شهری و هستند افراد سود جویی که بدون توجه به استانداردهای مهم در جنس و دوخت شما را در سفر دچار مشکل و عذاب و گاهی خطرات جبران ناپذیر می نمایند.
توصیه می شود قبل از خرید حنما به تمام مواردی که در این بخش به آنها اشاره می شود توجه کامل نموده و سپس با دیدی باز و ذهنی روشن اقدام به انتخاب و خرید خود نمایید و مطمئنا از این عملکرد راضی خواهید بود. 

چادر مسافرتی وسیله ای است که شما را در مقابل عوامل طبیعی محفوظ نگه می دارد و هرگز نمی توان از آن انتظار یک فضایی مانند خانه خود داشت

 

 
   
     
     

همراه با کانون

 
 
 

   
 
 
 

اطلاعاتی درباره خرید چادر مسافرتی

 
 

انواع استفاده از چادر مسافرتی
بسیاری از مسافران که از اقص نقاط ایران دیدن می کنند سالهاست که در صندوق خود یک چادر مسافرتی به همراه داشته و مشخص و روشن نیست بر اساس چه اصولی اقدام به خرید آن نموده اند. خرید هر کالایی تابع یک سری استانداردهای مهم است و رعایت قوانین و اصول استاندارد ضامن سلامت و جان انسانهاست. بیشتر مواقع مسافرت های طولانی و خسته کننده نیاز به استراحت شبانه و گذراندن شب و ادامه مسیر در روز بعد دارد ولی خوابیدن در طول مسیر در فصل گرم با فصل سرد متفاوت است و گرم بودن و یا از باران در امان بودن لازمه یک استراحت کامل و خوب در شب خواهد بود.
گرم کردن یک محیط بسته و یا تنفس در آن اگر تابع اصول درستی نباشد خطر آفرین بوده و ضایعات جبران ناپذیری را بوجود می آورد و توجه به موارد ایمنی ضامن سلامت و شادی یک سفر خواهد بود.
استفاده با روش گفته شده از چادر مسافرتی می بایست در فصل مناسب و یا در منطقه ای صورت گیرد که نیاز به گرم کردن محیط نبوده و احیانا دچار مشکلاتی از همین دست نگردد.
گروهی دیگر از مسافران بطور ذاتی به سفرهای کمپینگی می روند و استفاده از چادر مسافرتی بر اساس اصول را می دانند. این گروه باید چند نوع چادر در منزل خود داشته باشند و در سفرهای خود بنابر منطقه مورد سفر از نوع متناسب آن با فصل و مکان بهره می گیرند و یا حداقل از چادرهای چند کاره استفاده کرده و شرایط را در نظر می گیرند.

اطلاعاتی در مورد نحوه خرید چادر مسافرتی
برای خرید چادر نکات مهمی است که باید به آن توجه کامل داشته باشید.
در گذشته در ایران تنها چادر موجود در بازار چادر خیمه ای با جنس برزنت بود. چادر مزبور علاوه بر اینکه سقفی با شیب تند داشت در زمان بارش آب باران را به سرعت به سمت زمین هدایت می کرد و فرصت نفوذ آب را به داخل نمی داد. علاوه بر اینکه جنس برزنت از تبادل هوا از بیرون به داخل را مختل نکرده و کسانی که در داخل چادر در حال استراحت بودند دچار کمبود اکسیژن نمی شدند و علاوه بر آن دارای یک سقف بلند بود که شخص براحتی در آن می توانست بایستد.
امروزه نوع پارچه مورد استفاده در دوخت چادر با مواد پلاستیکی ترکیب شده و به هیچ عنوان تبادل اکسیژن از بیرون به داخل انجام نشده و خطر آفرین نیز می باشد. و در چنین شرایطی داشتن تهویه سقفی از لازمه های یک چادر مسافرتی استاندارد است که باید هنگام خرید به وجود آن اطمینان داشته باشید.

تذکر : تهویه از پنجره که در وسط چادر قرار دارد اصلا امکان پذیر نیست و همیشه هوای گرم و بازدم چون گرم هستند به سمت بالای چادر رفته و از سقف باید خارج شوند.

توجه به نوع دوخت چادر هم از اهمیت بالایی برخوردار بوده بطوری که آب باران در آن نفوذ نکند و نحوه هدایت باران و سرازیر شدن آب به سطح زمین مهم است. هرچه آب باران سریعتر به زمین برسد برای حفاظت مهمتر خواهد بود. روش پوشاندن پنجره ها در زمان بارش نیز باید کنترل شود و اگر طرح خوبی برای جلوگیری از ورود باران نداشته باشد دردسر ساز خواهد شد.
در هنگام خرید به کفی آن دقت کنید معمولا کف با مواد صدمه زنی چون سنگ و خاشک در ارتباط بوده و اگر مفاومت خوبی نداشته باشد و صدمه دیده و یا پاره شود ورود حشرات کف رو به داخل امکان پذیر شده و آسایش شما را سلب می نماید.
زیپها گاها از جنس خوبی مصرف نمی شود و زیپهای قوی و دارای استحکام می بایست استفاده شده باشد تا به مرور زمان خراب نشود.

خرید چادر مسافرتی عموما نیازمند داشتن اطلاعات کافی از مکان برپایی و نیز شرایطی که احتمال وقوع آن می رود است و چادر باید از گزند به ساکنین جلوگیری نماید. این اطلاعات وسیله ای می شود تا در زمان خرید نگاه شما به کالای مورد نظر عمیق تر شده و انتخاب و خرید شما با احتیاط و سنجش تمامی استانداردها مد نظر قرار گیرد.

خرید چادر مسافرتی خریدی است که برای رفاه و آسایش و حفاظت از جان مسافران در سفر است و هرگونه سهل انگاری پیامدی ناگوار به همراه خواهد داشت.

استفاده از تجربیات افرادی که به سفرهای با چادر مسافرتی علاقمند هستند می تواند در خرید شما موثر بوده و احیانا از نوعی که توسط دیگران استفاده شده و مورد تایید قرار گرفته استفاده گردد.

در ادامه انواع چادر مسافرتی را معرفی و به بررسی خرید آنها می پردازیم

 

 

ظرفیت در چادر مسافرتی
معمولا ظرفیت چادرهای مسافرتی براساس چینش مانند شکل است یعنی وقتی اعلام می شود چادر 5 نفره مانند شکل محاسبه شده که عملا برای 3 نفر مناسب و استراحت در آن با آرامش خواهد بود. علاوه بر اینکه در یک سفر با چادر مسافرتی بسیاری از لوازم مورد نیاز در طول شب می باید در داخل و دسترس بوده و نیز در صورت نیاز هر یک از افراد برای خروج لازم است فضای مناسبی برای این عمل وجود داشته باشد. در هنگام خرید چادر مسافرتی این اصل نیز در نظر گرفته می شود که اگر نیاز به حضور افراد بیشتری شد امکان افزایش به سهولت امکان پذیر باشد.
پس چادرهای 4 نفره برای 2 ، 6 نفره برای 3 و 8 نفره برای 5 و 10 نفره برای 6 نفر و 12 نفره برای 8 نفر و چادر گروهی 24 نفره عملا برای 12 الی 15 نفر می تواند مفید واقع شود.
علاوه بر اینکه هرچه تعداد افراد در یک چادر بیشتر شود لوازم مورد نیاز در چادر نیز بیشتر می شود و مسلما به فضای وسیع تری احتیاج خواهد بود.

   

 

چادر اتوماتیک یا عصایی

خرید این نوع چادرها به دلیل اینکه پایه ها و ستون ها بطور کشویی باز می شوند به اتوماتیک معروف شده اند و از همان فاکتوری که دیگر تولید کنندگان استفاده کرده تا توجه خریداران را به خود جلب نمایند. این چادرها دارای پوشش اضافی نیز بوده که یکی مانند شکل بالا برای پوشش سقفی بوده و دیگری بطور کامل تمام چادر را می پوشاند.

بر اساس ادعای تولید کنندگان این نوع چادرها ضد آب بوده و در بارندگی های طولانی آب در آن نفوذ نمی کند پس اگر این اصل صحت داشته باشد این نفوذ ناپذیری در شرایط بارندگی های بهاری می بایست طاقت آورده و پارچه خیس نشود که این اصل بطور کلی غیر ممکن است اما در کل ظرفیت جلوگیری از ورود آب به این چادر بالا می باشد.

پنجره های موجود در این چادر تهویه مناسبی در داخل آن ایجاد می نماید ولی در شرایط سرما که حتما باید پنجره ها بسته شود فضای داخل آن خفه و تهویه و هوا مناسب نه وارد می شود و نه خروجی مناسبی دارد.

استانداردهای این نوع چادرها نسبت به چادرهای پیک نیکی بسیار بالاتر و بهتر است ولی برای استفاده در یک شرایط بارندگی سرد مناسب نبوده و مصرف کننده دچار مشکل می گردد.

مهمترین استاندارد در چادرهای مسافرتی تهویه خوب و از طریق سقف چادر است که در این نوع چادر نیز به آن توجه نشده است.

 

چادر دم دستی یا پیک نیکی

این نوع چادر که دربین مسافران بسیاری جا افتاده و در یک منطقه ای که مملو از مسافرانی باشد که از چادر استفاده می کنند به تعداد فراوان یافت می شود دارای  عیوب و محسنات فراوانی است. حسن چادرها در  نداشتن تیرک ، برپایی و جمع کردن سریع و اشغال کم فضا در خودرو می باشد. متاسفانه انواع غیر استاندارد در آنها فراوان دیده شده و نمونه اصل آن کمیاب است. ولی باز مسافران به خرید آن تمایل دارند
چادرهای دم دستی مناسب سفر در شرایط سخت نیست و در مقابل باد مقاومتی ندارد و در فصلهایی که امکان بارندگی و کاهش دما وجود دارد قابل استفاده نیست و بیشتر به عنوان چادرهای دم دستی معروف است. خرید چادر مزبور طیف وسیعی از خریداران را جذب خود نمود ولی کم کم مصرف کنندگان به ضعف و عیوب آن پی برده و فقط در پیک نیک استفاده می کنند.
نداشتن تهویه سقفی ، ورود آب باران از پنجره ها و نیز تولید غیر استاندارد آن از نظر فنر و جنس پارچه و نبود طناب مهار جناحی از مهمترین ضعف های چادر به شمار می رود.
چادرها دارای نقابی است که در هنگام بارندگی در روی سقف قرار گرفته و توسط طناب مهار می شود اما در بسیاری از انواع آن نقاب ها حذف شده و خریدار آن را دریافت نمی نماید. اغلب چادرها در اول جاده و مسیرهای گردشگری به صورت غیر استاندارد تولید و عرضه می گردد. چادر دم دستی مانند اکثر چادرهای موجود در بازار دارای دو یا سه پنجره است که موارد امنیتی در آنها رعایت نشده و هر شخصی می تواند از بیرون چادر پنجره را باز نموده و داخل آن را ببیند. و یا اگر در زمانی که باران آغاز شده حتما باید به بیرون از چادر رفته و روکش آنها را کشید.

 

 

چادر گنبدی بهاری

چادرهای گنبدی دارای ساختار ظاهری مشابه بوده و اهم تفاوت آنها در زمان مصرف است. بطور مثال چادر در شکل بالا با توجه به وجود بارش طراحی شده است و نقاب آن برای جلوگیری از ورود آب باران و در شرایط و حالت عادی با باز شدن نیم درها از تابش مستقیم نور آفتاب جلوگیری می نماید.

نوع اسکلت بندی این چادر تقریبا شبیه به چادرهای از نوع عصایی بوده و نصب و برپا کردن آن آسان است.

از این نوع چادر در بازار ایران تولید نشده و اگر نسبت به تولید آن اقدام شود می تواند بهترین نوع چادر برای استفاده در فصلهای بهار و پاییز باشد.

چادرهای گنبدی اساسا برای تعادل هوای داخل چادر به این شکل طراحی شده اند و می تواند بدون وسیله گرمازا شرایط قابل تحملی را برای سرما فراهم سازد در صورتی که چادرهای با ارتفاع بلند نمی تواند به شرایط ذکر شده دست یابد.

از وجود تهویه سقفی این چادرها اطلاعی نداشته ولی به نظر می رسد در زیر نقاب بالای آن چنین بخشی را در نظر گرفته باشند.

بر اساس استانداردهای موجود در تولید چادرها نوع معرفی شده شرایط مناسبتری را نسبت به دیگر انواع خود دارا بوده و می تواند یار خوبی در شرایط کم دشوار باشد. 

 

چادر گنبدی پایه فلزی

چادرهای گنبدی اشکال مختلفی دارد مانند مربعی یا چهارضلعی و شش ضلعی که به تناسب اضلاع دارای پایه های فلزی و نیمه فنری بوده و از بیرون چادر ار میان نگه دارنده ها عبور نموده و به صورت ضربدری از روی هم می گذرند و در زائده های کف چادر مهار شده و از چادر شکل نهایی را ایجاد می نمایند.

اکثر این نوع چادرها دارای پوشش دوم می باشد و به همین دلیل پنجره ها فقط حفاظ توری داشته و حفاظ و پوشش دیگری در مقابل دید و بارش و یا باد همراه با گرد و غبار ندارد و فقط تکیه بر پوشش دوم چادر دارد.

این نوع چادرها فاقد تهویه سقفی است و در استفاده از پوشش دوم تهویه بصورت بسیار بدی انجام می گردد و مناسفانه باز هم به استاندارد مهم تهویه سقفی در این نوع تولید توجه نشده است.

چادرهای گنبدی از استحکام خوبی در مقابل سرما و باد دارند به شرطی که میخ های مهار شونده به صورت صحیح در اطراف چادر زده شده و آن را تثبیت نماید.

وجود جداره دوم ابن چادرها و دیگر چادرهای دو جداره مانند شیشه های دو جداره عمل نموده که لایه داخلی را از تماس مستقیم با هوای سرد و آب باران محفوظ و جدا نگه می دارد و این اصل می تواند در گرم کردن چادر مفید باشد. ولی همانطور که هوای سرد به داخل چادر نفوذ نمی کند به همان صورت خروج گازها بدلیل تنفس و ... امکان پذیر نبوده و سر درد های صبحگاهی در زمان بیدار شدن در چادر را به همراه خواهد داشت.

 

 

چادر خیمه ای قدیم

چادرهای خیمه ای اولین دسته از چادرهای مسافرتی وارد شده به ایران است. چادرهای خیمه ای فاقد کف و پوشش یکسره بودند و معمولا پنجره نیز نداشته و از هر دو جناح دارای در ورودی بوده که بصورت طناب های دو سویه به هم قلاب شده و درها بسته می شدند.

چادرهای خیمه ای یک ستون افقی داشته که در وسط و راس چادر قرار می گرفته و دو ستون عمودی در دو در ورودی نگه دارنده ستون افقی شده و درها روی آنها با طناب های قلابی شکل مهار می شدند.

تعادل این نوع چادر توسط 6 طناب به زمین مهار شده و ضعف هر یک از طناب ها موجب نافرم ایستای چادر بر محل می گردید.

جنس چادرهای خیمه ای معمولا از برزنت بود و به دلیل شیب تند سقف آب باران به سرعت به سمت زمین و در اطراف چادر هدایت می گردید.

بسته به نوع برزنت استفاده شده تهویه هوا مناسب از طریق بدنه انجام می شد ولی در طولانی مدت با تواتر بارش چادر خیس و آب هم به داخل نفوذ می نمود.

چادرهای خیمه ای اگر مورد بررسی قرار گرفته و ضعف موجود در آنها بر طرف گردد هم از نظر بلند بودن سقف برای استادن و هم از نظر کوتاه بودن سقف برای گرما و تهویه بهترین شرایط را در سفرهای چند روزه دارا بوده و استراحت در این نوع چادر به مراتب راحت تر خواهد بود در بخش های بعدی با اصلاحات جدید مزیت های چادر خیمه ای اعلام می گردد.

 

چادر گنبدی کوهنوردی

چادرهای گنبدی مخصوص کوهنوردی دارای ساختاری ساده سبک و اصولی است. به دلیل وجود شرایط جوی نامساعد در کوهستان این نوع چادرها فاقد پنجره ای در اطراف بوده و فقط دارای تهویه سقفی است و قابی در روی این تهویه سقفی تعبیه گردیده تا از ورود برف و باران به داخل آن جلوگیری می نماید.

چادر گنبدی کوهنوردی معمولا دو نفره ، سبک و گاهی دو جداره تولید می گردد که با دو تیرک ضربدری سریع برپا شده و قابل استفاده می شود.

جنس به کار رفته در تولید این نوع چادرها از نوع ضد اب و باد بوده تا بتواند شرایط مناسبی را در منطقه ها و آب و هوای کوهستانی فراهم سازد.

بحث کوهنوردی و استفاده از چادرهای کوهنوردی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و خرید چادری با این ضریب بالای کیفیت و استاندارد به توجه خاصی نیاز داشته و تولید آن باید بر اساس همان استانداردها انجام شود.

جنس به کار رفته در کف این چادرها حتما می باید از نوع مرغوب و ضد آب نسوز باشد بطوری که کوهنوردان امکان روشن کردن چراغ های گرمازای مخصوص را برای گرم کردن غذا و یا گرم شدن پیدا نمایند.

سوای حساسیت در چادر مخصوص کوهنوردی رعایت تمام اصول برای تولید همه چادرها الزامی است و هر چه این موارد امنیتی بیشتر رعایت شود سوانح کمتر و بهره سفر بیشتر می گردد.

 
 
 
 

خرید انواع دیگر چادر مسافرتی

 
 

چادر گروهی با اسکلت معمولی

چادر گروهی با ظرفیت های 16 الی 24 نفره و اسکلت نمام فلزی که به قطعات کوچک تقسیم و در هنگام برپا نمودن به هم متصل شده و یک کلبه چادری را ساخته و اغلب مناسب سفرهای طولانی گروهی می باشد.

اعم استفاده از این چادر در واحدهای نظامی ، گروه ها و سازمانهای اکتشافی و بهداشتی مانند بیمارستان و مدارس صحرایی کاربرد داشته و به ندرت برای سفرها و طبیعت گردی خانوادگی مصرف دارد.

لازمه استفاده از این چادرهای گروهی به دلیل تعدادی که در آن ساکن می شوند تدارکات قوی است و همین امر باعث سنکین وزن بودن چادر شده و حمل ستون با وسیله شخصی سواری دشوار گردد..

این چادرها به دلیل اسکلت کاملی که دارد نیاز زیادی به طناب های مهار کننده نداشته و با چند طناب ساده در محل خود مستحکم می شود.

معمولا در چادر گروهی از بخاری های نفتی و هیزمی برای گرم شدن استفاده می کنند و چون اتلاف کرما و تبادل هوا در آن بالاست نوع دیگری از وسایل گرمازا را نمی توان استفاده نمود.

کارایی چادرهای گروهی درخدمات امداد رسانی جاده و بلایای طبیعی و نیز اسکان آوارگان ناشی از شرایط و اوقات اضطراری می توان به خوبی دید. در مسافرتهای گروهی شخصی با تدارکات مناسب از این نوع چادرها براحتی می توان استفاده بهینه و مناسب کرد 

 

چادر گنبدی دالان دار

یکی از دغدغه های سفر با چادر مسافرتی کمبود فضا در چادر در زمان خواب است و نیاز به بعضی لوازم در طول شب این مشکل را دوچندان می کند.

نوعی از چادرهای گنبدی دو لایه تقریبا این مشکل را تا حدی برطرف کرده بطوری که مسافران می توانند لوازم مورد نیاز را در طول شب در دسترس خود قرار دهند

بیرون از این چادر دالانی تعبیه شده که در جوار یکی از درهای ورود و خروج آن قرار گرفته و در هنگام شب و در روی دو حایل آن فرود آمده و آن را می پوشاند.

گرچه این فضا بطور کامل و با کفی پوشانده نشده ولی در بین دیگر چادرهای از نوع خود شرایط و محیط بهتری را ایجاد نموده است.

درچادرهای فاقد این امکانات نیز می توان چنین فضایی را با پلاسنیک ایجاد نمود و بطورکامل چادر را پوشاند.

 

 
 
 
 

چادر دوپوشش داخلی

چادرهای دارای پوشش داخلی نوعی از انواع مختلف چادرهای مسافرتی است که دارای پوشش داخلی از ترکیب لایه های پشم شیشه است که در هوای سرد و برودت هوا داخل آن گرم و برای آب و هوای کوهستانی و سرمای زیر صفر مناسب است.

از آنجاییکه سرما با تبادل انرژی گرمایی مولکولها با یکدیگر و از بدنه چادر صورت می گیرد این لایه محافظ از این تبادل گرمایی جلوگیری نموده و انرژی گرمایی را در درون محیط حفظ می نماید. مانند زمانی که در فصل و هوای سرد لباس بافتنی و یا گاپشن بپوشیم به همان صورت این حکم برای چادر مسافرتی نیز صدق می کند

حتما نباید به دنبال چادری باشید که این لایه داخلی را داشته باشد و می توانید با کمی حوصله و صرف وقت نسبت به دوخت آن در منزل اقدام نموده و با کمک خانم خانه به دوخت آن بپردازید.

راه دیگر سفارش دوخت این لایه داخلی به کلیه افرادی که در تولید چادرهای مسافرتی فعال بوده و با پرداخت هزینه و تهیه الگوی مناسب و ارائه به آنها آن را تهیه و در مواقع لازم استفاده نمایید.

همانطور که در شکل می بینید لایه های مورد اشاره در انواع چادرها متفاوت است و برای چادرهای بهاری و زمستانی و پاییزی این لایه ها بر مبنای ضد آب بودن چادر مسافرتی تغییر کرده و امنیت ورود آب در بارندگی و شرایط سرمای تنها مد نظر قرار گرفته و بر همین اساس جای پنجره و درهای ورود و خروج نیز تعبیه شده تا بتوانید دید خود را به بیرون داشته باشید