گرم کردن چادر مسافرتی

گرم ماندن در چادر مسافرتی

بهترین چادر مسافرتی

لوازم سفر با چادر مسافرتی

سفر با چادر مسافرتی

لوازم مورد نیاز یک مسافرت جاده ای و یا تور لازمه داشتن اوقات خوب و به یاد ماندنی است

 

کانون جغرافی ایران

 

کانون جاذبه ایران

 

کانون تصویر ایران

 

کانون هنر ایران

 

کانون خبر ایران

 

کانون تفریح ایران

 

کانون سفر ایران

 

کانون تور ایران

 
 

ارتباط با کانون

   

گرو در چادر بدون بخاری

گرم شدن در چادر فاقد وسیله گرمازا

 
 

درباره کانون گردشگران

 
 

کانال تلگرام کانون

 
 

تبلیغات در کانون

 
 

09108361063

 
 

روابط عمومی 09216383755

 
 

وقتی با چادر مسافرتی به سفر می روید مطمئنا در طول روز نیازی به سپری کردن اوقات خود در آن نخواهید داشت مگر شرایط آب و هوایی منطقه به اجبار شما را به داخل آن سوق دهد مانند زمانی که هوا بارانی و یا برفی باشد. در غیر این صورت استفاده و بهره جستن از طبیعت مهمترین گزینه شما خواهد بود. در هنگام شب هم از زیباترین و لذت بخش ترین اوقات جمع شدن گرد یک آتش بزرگ و گرم و گفتن و شنیدن و چای و قهوه خوردن و خوردن غذایی است که روی همان آتش طبخ می گردد.

اما در نهایت شب هنگام برای استراحت راهی جز رفتن به داخل چادر مسافرتی و فراهم کردن خوابی آرام و خوب نخواهد بود. پس باید شرایطی را فراهم کرد تا اعضای خانواده به راحتی و آسوده استراحت کرده و صبح خوبی را در روز بعد آغاز نمایند. خوابیدن در چادر مسافرتی به دو صورت است. اول اینکه مسافر چادر خود را گرم کرده و از یک وسیله گرمازا استفاده نماید که این مبحث در صفحه " چگونه چادر مسافرتی را گرم کنیم " توضیح و شرح داده خواهد شد و دیگر اینکه در چادری که وسیله گرمازا ندارد و یا کلا امکان استفاده از این وسیله گرما زا ممکن نیست، گرم و راحت خوابید.
گروهی بر این عقیده اند که اگر بخاری و یا هر وسیله گرمازایی در داخل چادر مسافرتی وجود نداشته باشد امکان گرم شدن وجود نداشته و باید سرما را تحمل کرد و یا به عبارت دیگر برای حفظ سلامتی باید از خوابیدن خودداری کرد در صورتی که در موارد زیادی کوهنوردان به قله های مرتفع در کوهستان رفته و شب را در میان تلی از برف می خوابند و گرم هم هستند.
در این بخش در خصوص اینکه چطور در یک چادر سرد گرم بخوابیم شرح مفصل داده خواهد شد. مطمئن باشید مطالب موجود در این صفحه کپی شده از دیگر شبکه ها نبوده و تمام توضیحات از طرف گروههای مختلف اجرا ، امتحان و عرضه گردیده است.مجموعه اطلاعات مندرج در بخش در مسیر سفر بصورت سلسله وار بهم پیوسته بوده و برای بهره جویی کامل لازم است همه آنها مورد مطالعه قرار گرفته و در شرایط مختلف راهگشای مشکلات شما گردد. همراه داشتن وسایل پیشنهادی می تواند در سفرهای چادری شما را در امنیت کامل قرار دهد.

 

 
   
     
     

همراه با کانون

 
 
 

   
 
 
 

دانستنیهایی درباره فیزیک برای داشتن سفری خوب

 
 

بسیاری از عملکردهای ما برپایه علم فیزیک است و بدون اینکه آگاه باشیم از این علم برای بهتر زیستن استفاده می کنیم ولی در فرهنگ عامیانه به اشتباه آن را تعریف می کنیم. بطور مثال در محاوره عنوان می کنیم فلان لباس بسیار گرم است در صورتی که تعریف علمی آن این است که فلان لباس در مقابل گرما و سرما عایق خوبی است. و یا خیلی از مردم فکر می کنند که کولرهای گازی تولید سرما می کنند و هوای محیط را خنک می کنند در صورتی که کولر های گازی مولکولهای هوا را که انرژی گرمایی دارند، گرمای آنها را جذب کرده و آنها را بصورت خنثی به محیط باز می گردانند و از طرف دیگر این انرژی گرمایی را به خارج از محیط منتقل می کنند. بطور کلی تبادل در بین مولکولها ( انرژی گرمایی ) امری است طبیعی و مولکولهای دارای انرژی گرمایی با مولکولهای فاقد آن می بایست به یک تعادل گرمایی برسند و این راه از بوجود آمدن ارتباط میان مولکولها بوجود آمده و تعادل را برقرار می نمایند.

این اشتباهها در بحث گرمایش و گرم ماندن در چادر هم حکمفرماست. بدن انسان از سوخت و ساز مواد غذایی مصرفی تولید انواع انرژی می نماید که یکی از این انرژی ها گرمایی و حرارتی است و این گرما توسط خون و رگهای بدن در تمام نقاط بدن توزیع می گردد. حال وقتی انسان به حالت خوابیده قرار می گیرد میزان ضربان قلب کاهش یافته و سرعت حرکت خون در رگها کندتر می شود و در واقع قلب هم به حالت استراحت رفته و ما احساس سرد شدن می کنیم. در این حالت انسان باید از هدر رفت گرمایی که مقدار تولید آن کاهش یافته جلوگیری نماید و با افزایش پوشش های بدن و یا بالا بردن دمای محیط از تبادل انرژی گرمایی کاسته تا احساس سرما بوجود نیاید. پس در یک محیطی مانند فضای چادر مسافرتی از تمهیداتی باید استفاده کرد تا اتلاف انرژی حرارتی بدن کم شده و در خواب آرامش کافی فراهم شود. ( گفتنی است لرز کردن در بعضی از مواقع یک واکنش غیر ارادی بدن برای حرکت دادن به بدن است که این تولید حرکت باعث بالا رفتن تولید انرژی گرمایی بدن می شود ) در زیر راههای جلوگیری از اتلاف انرژی و گرمای بدن توضیح داده می شود آنها را کاملا و با دقت مطالعه کنید و در سفرهای خود به کار ببندید.

 

 

استفاده از زیر اندازهای عایق سرما
معمولا در هنگام خواب بیشترین عامل سرما خوابیدن بر روی سطح سرد است و زمین معمولا این سرما را به سرعت به بدن منتقل می کند. گاهی مسافران چادر خود را بر روی سایت های بتونی مخصوص چادر برپا می نمایند که در این حالت انتقال سرما سریعتر انجام شده و نمی توان خود را گرم نمود. لذا پوشش کف چادر از مهمترین اعمالی است که باید در وحله اول به آن اقدام نمود.
پوشش کف بهتر است از کفپوش های آماده با ضخامت حداقل یک سانتی متر و از جنس لاستیکی باشد.در شرایط بهتر تشک های بهترین گزینه برای جلوگیری از هدر رفت گرمای بدن می باشد.

   

 

استفاده از لایه حفاظی داخلی
لایه نازک چادر نمی تواند از تبادل گرمای مولکولهای دارای انرژی گرمایی با مولکولهای خنثی جلوگیری نماید و از اتلاف گرمای موجود باید جلوگیری نمود. از آنجاییکه مولد حرارت هم وجود ندارد پس بهترین وسیله برای حفظ گرمای داخل چادر استفاده از لایه داخلی و پوشش درونی می تواند مفید باشد.

لازم به ذکر است استفاده از چادر با سقفهای کوتاه می تواند ایجاد فضای مناسبتری برای گرم تر خوابیدن فراهم کند و باید رعایت تهویه مناسب چادر را نیز در نظر داشت.

   

 

استفاده از کیسه خواب استاندارد
در بسیاری از شبکه ها بصورت تیتروار اشاره به استفاده از کیسه خواب در چادر مسافرتی شده است ولی همه انواع آن مناسب در همه شرایط نیست. اولا توصیه می شود از کیسه خواب 2 نفره استفاده شود و دوما کیسه خوابهایی که سر را بصورت کلاه احاطه می کند مناسب نیست. به این دلیل که کیسه خوابی که مشاهده می کنید بصورت یک لایه محافظ سر را در بر گرفته و در صورتی که شما روی دنده راست یا چپ بخوابید هوای تنفسی شما از طریق بدن گرم و از کیسه خواب بیرون زده و بدین ترتیب شما هوای سرد تنفس نخواهید کرد و بهتر است هنگام خوابیدن کلاه نیز بر سر گذاشته و تا حد امکان سر خود را از دیواره چادر دور نگه دارید و اساسا از سردرد صبحگاهی به دلیل سرما اذیت نشوید.