نقشه دسترسی

راهنمای باداب سوزت

چشمه های آب معدنی

باداب سورت

مجموعه چشمه های باداب سورت

مجموعه چشمه های باداب سورت

 
 
 

ارتباط با ما

 

تلفن : 09108361063

Email: trade@i4tiran.com

 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

باداب سورت ، شکوه ، زیبایی و افتخار

 
 

باداب سورت نام مجموعه چشمه های پلکانی بی نظیر در ایران و بسیار کم نظیر در جهان است. این مجموعه از حوضچه هایی از جنس تراورتن است. وقوع باداب سورت در روستای ارست در بخش چهاردانگه شهرستان ساری است. باداب سورت ثبت شده توسط میراث فرهنگی پس از دماوند و از دسته میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران است. باداب سورت پس از پاموک کاله ترکیه دومین چشمه آب شور جهان است.
سورت نام روستایی است که در گذشته در نزدیکی باداب وجود داشت و این نام برگرفته از نام این روستا بوده که در حال حاضر از بین رفته است.
باداب سورت در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا قرار گرفته و در اطراف این چشمه ها پوشیده شده از درختچه های زرشک و در بالاتر دارای درختان سوزنی شکل است.

 

 

آب این چشمه ها در هر چشمه متفاوت است. این تفاوتها شامل رنگ ، بو ، مزه و میزان آب می باشد. پر آب ترین این حوضچه ها دارای آب شور و قطر آن تقریبا 15 متر و با عمق زیاد است. در شمال غربی این چشمه ، چشمه دیگری است که در بالای منطقه قرار گرفته دارای آب ترش مزه و به رنگ قرمز و نارنجی زیبایی است.

هریک از این دو حوضچه در طی سالها با سرریز شدن حوضچه های کوچک و پلکانی بوجود آورده اند که با توجه به سرچشمه به رنگهای زیبا و دیدنی زرد و قرمز بوجود آورده است که در بازتاب های دید از دور منظره زیبا و تحسین برانگیزی را بوجود آورده است. تمام این حوض های کوچک باعث بوجود آمدن جاذبه فراوانی برای گردشگری در این منطقه شده است.

 

 

نقشه دسترسی به منطقه باداب سورت در زیر آمده و راههای منتهی به این منطقه از شهرهای اطراف مشخص است. باداب سورت از افتخارات طبیعی ایران است و دارای جاذبه جهانی است. حفظ این آثار از وظایف مهم هر گردشگر ایرانی است. در حفظ داشته هایمان بکوشیم.